مهندس ایمنی

چرا باید استخدام مهندس ایمنی را در اولویت قرار دهیم؟

 

 استخدام مهندس ایمنی

 

اگر میخواهید از ایمنی و اهمیت آن بدانید، اینکه hse چیست، مهندس ایمنی یا کارشناس ایمنی کیست و اهمیت استخدام مهندس ایمنی یا افسر ایمنی در محیط کار صنعتی چیست، این مطلب را مطالعه کنید. مهندسی ایمنی و کارشناس ایمنی یکی از جذاب­ترین مهندسیهای بین رشته­ ای است. این رشته تلفیقی از رشته ­های  مهندسی صنایع، مدیریت صنعتی و بهداشت حرفه ­ای است و استخدام مهندس ایمنی در مراکز صنعتی امری ضروری است. پاسخ سوالهایتان درباره افسر ایمنی یا مسئول hse  را با مطالعه این مطلب خواهید یافت. دلایلی برای  وجود ایمنی و استخدام مهندس ایمنی یا کارشناس ایمنی هست که ما به شما در این باره آگاهی لازم را خواهیم داد.

 

کلمه ایمن یعنی چه؟

 

ایمنی یعنی تا چه اندازه یا تا چه درجه ای از خطر دور ­میباشید. جایی ایمنی معنا پیدا ­میکند که احتمال یا پتانسیل آسیب به تجهیزات، مکان یا کارکنان وجود نداشته باشد.

از جمله مثالهایی که میتوان به عنوان اولین تلاشهای انسانها برای برقرای شرایط ایمن در محل کار از آن یاد کرد، عبارتند از استفاده از ماسک برای جلوگیری از استنشاق گازهای خطرناک برای حفظ سلامتی کارگران یا  محیط معدن را درنظر بگیرید که از لامپهای حفاظتی استفاده میشد. حال ممکن است بپرسید که چطور شرایط ایمن در محیطهای کاری به خصوص محیطهای صنعتی که همیشه احتمال خطر وجود دارد، برقرار میشود؟ با کمک قوانین و مقررات ایمنی تعیین شده توسط یک افسر ایمنی و رعایت آنها توسط کارگران میتوان یک محیط کاری ایمن ساخت. محیطی که در آن بتوان با کمترین دغدغه و ترس از پیشامد های خطرناک بیشتردین بازده کاری را داشت.

البته که همیشه به طور قطعی و صددرصدی نمی­توانید شرایطی به وجود آورید که احتمال بروز آسیب و خطر در آن صفر باشد. زیرا ایمنی یک مورد نسبی است. شما با استخدام مهندس ایمنی به ایجاد شرایط ایمن در محیط کار کمک میکنید. شرایطی که در قسمت بالا صحبت کردیم. اگر هنوز بطور کامل قانع نشده ­اید، در ادامه به طور کامل به توضیح ضرورت وجود ایمنی در محیط صنعتی ­میپردازیم و بیان میکنیم چرا باید به استخدام مهندس ایمنی فکر کنید و آن را جدی بگیرید.

 

 استخدام مهندس ایمنی

معرفی مشاغل مربوط به ایمنی

 

مهندس ایمنی کیست؟

مهندس ایمنی فن استفاده از روشهای مهندسی برای ایمن­سازی نظامهای مختلف در برخورد با ریسک­ها را دارا ­میباشد. در یک تعریف کلی رشته­ ای است شامل تدابیر، روشها و اصولی که در مراکز صنعتی با استفاده از آنها بتوان سرمایه (اعم از نیروی انسانی و سایر موارد) را در برابر خطرات مختلف حفظ کرد.

کارشناس ایمنی با رویه پیشگیری از آسیبها و طراحی نظا­مهایی برای شناخت خطرات احتمالی اینکار را انجام میدهد تا فعالیتهای مخاطره­آمیز را محدود کند.

کلمه  hse  سه کلمه  ایمنی، محیط زیست و بهداشت را شامل میشود. مسئول hse  یا افسر ایمنی برای تشخیص خطرات احتمالی و پیشگیری از حادثه و تلفات جانی بر عملکرد ایمنی محیط نظارت میکند.

 

 

ضرورت استخدام مهندس ایمنی یا کارشناس ایمنی

با کمک استخدام یک مهندس ایمنی شما ­میتوانید یک محیط کار امن و مناسب برای کارکنان خود فراهم کنید.قطعا برای رسیدن به کارآیی و بازده مناسب از کارکنان خود ایجاد یک محیط امن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

اگر شما هم هدفتان رسیدن به این کارآیی مناسب ­می باشد،استخدام مهندس ایمنی بهترین انتخاب شما خواهد بود. اگر در مورد بازار کار این رشته سوالی در ذهن دارید، باید بگویم بازار کار این رشته در کشورهای توسعه یافته نسبت به کشورهای در حال توسعه بیشتر مورد توجه هست. زیرا در کشورهای توسعه یافته ضریب ایمنی بالاتر است و نشاندهنده این مساله  هست که به سلامتی کارکنان اهمیت بیشتری داده ­میشود و از فارغ التحصیلان این رشته استفاده مطلوب به عمل  می ­آورند.

صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، راه آهن، مترو و …جزء این موارد محسوب میشوند.معمولا مراکز صنعتی به استخدام مهندسی ایمنی، افسر ایمنی یا افسر ایمنی نیاز دارند. زیرا در این محیطها مانند خودروسازی با افزایش استفاده از ماشینها و ابزارهای مختلف کارکنان در معرض خطر قرار میگیرند. اینجاست که استخدام مهندس ایمنی بهترین توصیه و راه نجات سرمایه شما یعنی حفظ سلامتی کارکنان شماست.

از جمله مسائلی که یک مهندس ایمنی باید آن را بداند، ­میتوان به آشنایی با قوانین محیط زیست،  آشنایی با قوانین ایمنی، آشنایی با روشهای اطفاء حریق و آشنایی با روشهای ارزیابی ریسک برای تشخیص خطرات حین کار اشاره کرد.

بخشی از فعالیت ها و مسولیت های افسر ایمنی ؛

  • بازدید و بررسی ابزار کار
  • آگاهی دادن به کارکنان و کارگران برای رعایت قوانین ایمنی
  • پیشنهاد دادن تشویق از سوی کارفرما به کارکنان یا کارگرانی که قوانین ایمنی را رعایت می­کنند
  • جهت آماده­سازی مقررات لازم برای انجام فعالیتهای مناسب و مطمئن با کارفرما همکاری کند
  • زیرنظر داشتن نظم و ترتیب قرارگیری ماشین­ها، محصولات و مواد اولیه
  • مشخص کردن نقاط احتمالی خطر
  • ثبت بیماری­­ها و حوادث رخ داده برای کارگران
  • نظارت و پیگیری برای انجام معاینات لازم قبل استخدام نیروی کار جدید

نظر خود را بنویسید